Dnešní článek bude o změně. Jednak pochopení změny vnímám jako jednu z nejzásadnějších věcí na cestě za vlastním štěstím a za druhé se tomuto tématu věnoval Tulku Lama Lobsang na svém semináři, díky čemuž Vám mohu zprostředkovat spoustu zajímavých myšlenek.

Jak se dívá na změnu?

Cokoliv, co má pokračování, má změnu. Prostor změnu nemá, to čas znamená, že existuje změna. Změna je energií všeho, protože vše vytváří, ale také vše ničí. A to je ten důvod, proč se změny tolik bojíme a chceme, aby vše zůstalo trvalé, tak jak je.

Změna nepřichází, neodchází, je tu stále s námi. Je to podstata naší existence. Změna nezmizí, ale můžeme si vybrat jaký typ změny chceme, a využít jí pro sebe.

Narození není začátek, je to změna a smrt není konec, je to také změna. Je spojená s pokračováním. Všechno pokračuje. Pokud to přijmeme do života, budeme svobodní a šťastní.

Jak změna ovlivňuje naší identitu?

Naše identita se změní, protože dojde ke změně, pak se jí ale nesnažme zastavit, raději se s ní spřátelme. Využijme změnu nebo změna využije nás. Můžeme si změnu vybrat, ale ne jí zastavit – v tom je síla rozhodnutí. Na to, abychom se cítili dobře, nepotřebujeme nic.

Když se změníme, všechno se změní, aniž bychom něco nebo někoho změnili. Vždycky, když se něco nepovede, může za to někdo nebo za to můžeme všichni, a když je něco dobré, zapomínáme, že jsou ostatní a je pouze já. Pokud budeme chtít někoho změnit, musíme změnit sebe, jinak toho nedosáhneme.

Tulku Lama Lobsang

Změna je v nás

Často si klademe otázku, jak ale změnu uvést do praxe. Vždyť řešíme dnes a denně spoustu situací, které jsou nepříjemné, neustále nám vadí reakce druhých, máme pocit, že nám někdo ubližuje nebo že prostě a jednoduše chceme, aby se nám děli jiné věci.

A těžko si v dané chvíli představit, jak změnit okolnosti, jak změnit lidi kolem nás. Tak jak bychom to chtěli, to ani nejde. Vždy vše začíná u nás. Změnit sebe je někdy mnohem jednodušší, než si myslíme. Někdy opravdu stačí pouze změnit v dané situaci naší reakci nebo nereagovat nijak i to je změna. Neznamená to, nechat si líbit to, že nám někdo ubližuje nebo se k nám nechová hezky, ale postavit se dané situaci jinak, uvědomit si to a být v sobě, udělat například to, co opravdu cítíme, ne co vypadá, že v dané situaci asi bude nejlepší. To je ta změna.

Pokud chceme změnit svět, stačí když změníme sebe.

 

Petra Dusová
Jsem člověk, který nesnáší stereotyp, miluje výzvy a říká se o mě, že jsem detailista. Díky těmto vlastnostem jsem si uvědomila svůj smysl pro tvořivost a kreativitu. Našla jsem se v rozvíjení společností a projektů, v jejichž vizích vidím smysl. Momentálně nejvíce času do rozvoji své společnosti Efektivní cesta, která se zabývá tvorbou webových stránek a marketingu. Baví mě rozvíjet nejenom sebe, ale také předávat zkušenosti a myšlenky dál. Proto další zásadní oblastí, které se věnuji jsou školení a konzultace zejména v oblasti time managementu a vedení lidí prostřednictvím společnosti Sshanti. Věřím, že jsme strůjci svého života, a že jakákoliv změna je možná.
„Spokojenost je o přístupu člověka k sobě samému.“
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x