Dnešek je posledním dnem v roce, a proto se doslova nabízí prostor pro rekapitulování. Pojďme se na uplynulý rok podívat trochu více do hloubky a zaměřme se na sílu dokončování. Je to totiž velmi důležitá součást našich životů. Nechat za sebou minulost, dotáhnout rozdělané věci, spory a srovnat si vše, co je pro nás důležité. Vyčistit tak vše nefunkční, zatěžující a novému roku dát hned z jeho počátku nový směr. Jak to ale udělat jednoduše, přesto účinně?

V první řadě je důležité si udělat jednoduchou analýzu toho, co nám daný rok přinesl. Nepřemýšlejte, vezměte tužku, papír a začněte psát. Uvidíte, že po pár minutách budete mít o čem přemýšlet. Zaměřte se na to, co se Vám povedlo, ale i nepovedlo.

Co se povedlo?

Za to, co se Vám povedlo, doporučuji se okamžitě pochválit. Nikdo jiný to za Vás pravděpodobně neudělá a uvědomit si, co dobrého jste udělali, nebo z čeho jste měli radost, je velmi klíčové pro udržení si zdravého sebevědomí a vlastní hodnoty. Klidně si dané věci napište někam na papír a umístěte si je na viditelné místo, abyste své úspěchy měli na očích a mohli se jimi nechat inspirovat a motivovat k dalším podobným aktivitám.

Co se nepovedlo?

Co se Vám nepovedlo je také důležitou součástí, zde je třeba si uvědomit, že výčitky nejsou na místě, a i z na první pohled negativních věcí si můžete vzít něco dobrého. Jen je třeba změnit úhel pohledu a na daný „problém“ nebo situaci, která se Vám nepovedla, se podívat z dlouhodobého hlediska. Ta většinou zjistíme, že daná věci pro náš život až zas tak zásadní není, tudíž ani zas tak negativní. A pokud se Vám stalo opravdu něco špatného, zkuste na tom najít cokoliv konstruktivního, co byste si z toho mohli vzít. Většinou nás nepříjemné situace něco učí, něco nám ukazují či nás nutí něco změnit. Když se na ně ale budeme dívat jen na nepříjemné situace a nic se nepokusíme změnit, je dost možné, že se nám budou dít další podobné nepříjemnosti, dokud něco ve svém životě nezměníme. Nic není náhoda.

Opět doporučuji si tyto věci rozebrat na papír, protože jakmile to napíšete, bude to Váš mozek více stimulovat k dalším myšlenkám a budete s nimi tam moci lépe pracovat. Mě osobně na toto nejvíce fungují myšlenkové mapy, které rozvíjí naše myšlenky naprosto přirozeně. Jakmile máte zpracováno, co se Vám v minulém roce povedlo a nepovedlo doporučuji si z toho udělat nějaký jednoduchý, ale praktický výstup. Jak z těch pozitivních, tak z těch negativních a zamyslet se nad tím, jak obojí využijete v dalším roce. V čem se potřebujete posunout a na co zaměříte svou mysl.

Když máte směr, jednodušeji se Vám jednotlivé kroky dávají do praxe. Pokud chcete něco změnit a mít další rok zase o něco lepší než ten předcházející, je třeba mít jasno v tom, kam jdete, co chcete změnit a co je pro to třeba udělat.

Co je třeba dokončit, dokončete co nejdříve

V této fázi je dobré se zamyslet nad tím, zda máme něco rozdělaného, co bychom chtěli dotáhnout nebo co nás zatěžuje. To je velmi důležité jak pro náš další vývoj, tak pro naši mysl. Zatěžovat hlavu něčím, co nás nebaví, vadí nám nebo to prostě nechceme dělat, ale z nějakého důvodu musíme (nejčastěji se jedná o pracovní závazky), je důležité si uvědomit, jestli je třeba v dané situaci dále pokračovat. Jestli nám něco přináší nebo nám jenom ubližuje. Pokud je to druhá možnost, doporučuji začít co nejdříve hledat jiné řešení. Nevěřili byste, jak se Vám uleví, když opustíte nevyhovující práci, obchodní partnerství, ale i osobní vztahy. Toto není rada pálit za sebou mosty, ale srovnat si v hlavě, proč už to takto nechci a pokud jde o vztahy (pracovní i osobní), tak to dotyčným říci. Bez emocí jim vysvětlit, že už to takto dál nechcete. Někdy budete překvapeni, jak se daná situace díky upřímnosti sama změní. Pokud jde o práci či jiné závazky, doporučuji dané co nejdříve dotáhnout, abyste se mohli v novém roce nově nadechnout a věnovat se něčemu smysluplnému, co Vás bude naplňovat. Nevěřili byste, jak skvělý pocit je, když doděláte něco, co Vás nebaví, nebo co dlouhodobě odkládáte a najednou od toho máte pokoj.

K dokončení je také dobré si udělat nějaký rituál. Výše jsem rozebírala, jak prakticky dokončit práci, situace, vztahy atd. Je dobré ale očistit svou mysl a ukončit si vše nevyhovující ve své mysli, abyste dané situace a vůbec minulost dokázali pustit a nemuseli se v k ní zbytečně vracet. Na to je vhodná meditace, v níž se zaměříte na dané situace, problémy či vztahy a dokážete dotyčným i sobě odpustit. Tím se Vám dost uleví, přestanete daným situacím dávat negativní energii. Někdy zjistíte, že toto je mnohem silnější než to potom činit v praxi s konkrétními lidmi. Protože když si to prvně srovnáte v sobě, někdy se dané situace vyřeší v míru a lásce samy.

PS: 2.1.2018 je úplněk, který sám o sobě nabádá k ukončování všeho nefunkčního a starého. Tak můžeme zabít dvě mouchy jednou ranou.

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x