Čas se nám přehoupl do druhé poloviny prázdnin a my se v srpnu budeme zabývat termoregulací organismu. Jak už jistě víte, tělesné teplo pochází z chemických reakcí, které probíhají zejména v játrech, ledvinách a mozku, dále působením některých hormonů a v neposlední řadě také fyzickou aktivitou.

Celoročně je důležité, abychom tělo zbytečně nepřehřívali, ale také neochlazovali. Měli bychom se držet v nějaké „stabilní“ teplotu, aby naše tělo nemuselo stále vyrovnávat extrémy, které mu způsobíme našim stravováním.

Jaké bylinky nám pomohou organismus zchladit a které naopak zahřát? Pojďme se na to podívat.

V létě je nejlepší za zchlazení máta peprná. Možná si to ani neuvědomujete, ale mnoho z nás si dává v létě aspoň občas mojito. A to je právě ono. Hlavní „složkou“ tohoto nápoje je máta, která Vás krásně zchladí. Ale pozor! Maximální doba používání bez přestávky je 14 dní s tím, že jí pijeme maximálně 2x týdně, rozhodně ne denně. Dlouhodobým, možná přesněji řečeno častým pitím máty si lze vyrobit zánět žaludku. Proč? Právě proto, že máta žaludek ochladí a tělo má hodně práce srovnat teploty, pokud žaludek podchladíte, zánět je na světě.

Máty je mnoho druhů, například do zmiňovaného mojita se používá máta mojito, která není tak silná, jako máta peprná.

Máta peprná

Se vyskytuje v přírodě výjimečně, ale zcela běžně ji pěstujeme na zahradě. Buď jí používáme čerstvou, nebo ji můžeme sušit. Nejlepší doba pro sběr je desátá hodiny dopoledne. Z máty vaříme čaj – pár čerstvých nebo sušených lístků dáme do hrnku a zalijeme horkou vodou, necháme luhovat 5 – 10 minut. Nebo můžeme pár lístků máty hodin do karafy se studenou vodou, spolu s plátky citronu nám vodu krásné ochutí. Máta se také používá při přejedené, protože podporuje trávení.

Místo máty můžete v létě popíjet vlažný čaj, tělo potom nemusí vyrovnávat velké teplotní rozdíly a lépe funguje. Velmi dobrá je také voda s citronem, ani ta by se však neměla pít ve velkém množství. Už naši předci přece říkávali „všeho s mírou“.

Proti pocení můžete v létě použít yzop lékařský.

Yzop jsem v přírodě ještě neviděla, doporučuji tedy buď vypěstovat ze semínka, nebo koupit už nasušený v bylinkářství nebo nějaké zdravé výživě. Proti pocení se popíjí studený čaj. Yzop je také velmi dobrý na léčení průdušek, spolu s medem se používá proti zahlenění. Dále se používá k léčbě močových cest a proti zánětům v trávícím ústrojí.

V horkých dnech je také úžasná koupel v heřmánku. Po koupeli se zkuste neutírat ručníkem. Nechte na sobě kapky vody jednoduše uschnout.

Teď trochu odbočím od bylinek. Musím se s Vámi podělit o informaci o úžasném deodorantu (nebo antiperspirantu?), který si můžete doma sami vyrobit ze soli Meine Base. Když jsem deodorant začala použít, měla jsem pocit, že mi pot doslova teče z podpaží. Bylo to proto, že jsem měla z běžných deodorantů ucpané póry. Tím, že jsem začala používat deodorant z Meine Base, póry se vyčistily a zhruba po 14 dnech až 3 týdnech moje tělo začalo fungovat v „normálním“ potícím režimu. Velký bonus (mimo vyčištěných pórů) je to, že pot není cítit. V létě je to pro mě opravdu důležité. A teď zpět k bylinkám.

Jak pro změnu v zimě svoje tělo zahřát? Moje rodina a já máme velmi dobré zkušenosti se zázvorem. Stačí si uvařit domácí zázvorový čaj, nebo si udělat domácí kandovaný zázvor (ten je ideální na dlouhé výlety na jaře, člověk potom nemá žízeň).

Domácí zázvorový čaj

Malé kousky zázvoru spolu s malými kousky citronu (množství dle velikosti hrnku) zalijeme horkou vodou a necháme luhovat 5 – 10 minut. Můžeme osladit medem.

Domácí kandovaný zázvor

½ kg čerstvého zázvoru očistíme a nakrájíme na menší kostičky, ½ litru vody, ½ kg cukru (můžete dát méně). Zázvor nakrájený na kostičky dáme do vody povařit 20 minut. Pak přidáme cukru, necháme přejít varem, odstavíme a necháme 24 hodin stát. Druhý den opět 20 minut vaříme, odstavíme a necháme opět 24 hodin v nálevu. Třetí den opět 20 minut povaříme, pak scedíme (nálev si necháme), necháme dobře okapat. Zázvor můžeme ještě obalit v cukru (já to nedělám, už tak je zázvor dost sladký), rozložíme ho na mřížku a necháme oschnout. Takto udělaný závor vydrží i rok a stále ho můžete používat.

Tímto se s vámi dnes loučím a těším se zase příště!

S pokorou a láskou Eva

 

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x