Velmi zajímavé téma odkryl Tulku Lama Lobsang na dubnovém semináři v Brně. Hned v úvodu nám začal předávat zásadní myšlenky týkající se rozdílu mezi otázkami a odpověďmi. Žijeme ve světe, v němž neustále toužíme po odpovědích, ale začali jsme zapomínat na to, že je mnohem důležitější pokládat otázky. Možná se to na první pohled zdá jako obrácená logika, protože přeci potřebujeme hlavně odpovědi.

Je třeba si uvědomit, jak fungujeme. Máme vyvinutý mozek, který znamená, že máme inteligenci, inteligence znamená otázky, a otázky znamenají osvícení (to způsobuje, že budeme šťastní). Ale my jsme se dostali do stavu, že nemáme otázku – máme spoustu problémů, nic nefunguje, chceme spoustu odpovědí a řešení, ale stále nemáme otázku, nebo naše otázka je malá.

Co znamená malá otázka?

Tulku nám to vysvětlil velmi prakticky: Rádi chodíme do restaurace, kde se dobře najíme a bude nám příjemně, pak máme ale pouze jednu otázku, do které restaurace půjdeme? Nebo např. kam pojedeme na dovolenou. To je vše, co se v našem životě děje. Naše otázka je prostě malá. Nemáme skutečnou otázku. Přitom jedna otázka může zachránit celý svět, jedna otázka je nad 1000 odpovědí. Otázky nás činí šťastnými, jsou jedinou nadějí pro tento svět, ne odpovědi.

V budhismu používají 4 otázky:

  • Kde jsme teď?

Žijeme v podmíněné existenci – to znamená množství našich majetků a věcí kolem nás, které budujeme – čím více máme, tím více můžeme ztratit. To je podmíněná existence, jsme šťastní když (umíme být šťastní, jen když se něco stane, co chceme, nebo když něco získáme, co chceme). Ale vše, co existuje podmíněně se stává měnným, tudíž to může skončit a co skončí pro nás díky tomu znamená utrpení.

  • Odkud přicházíme?

Tento podmíněný svět pochází z chamtivosti. Člověk něco získá a nechce to za žádnou cenu pustit. Lpíme na věcech, na tom, co jsme dokázali, na našich vztazích a na tom, co chceme. Chamtivost jsme přijali jako součást naší společnosti a z ní pramení náš svět.

  • Kam jdeme?

Jdeme do přirozeného světa, ne do podmíněného, to je pravá podstata štěstí. Uvědomit si, kam jdeme nám odkrývá naši podstatu, uvnitř to víme všichni, ale neřídíme se jí, protože je jednodušší žít život, který nám udává společnost a svět, který vidíme. Raději se přizpůsobíme, než abychom hledali naší vlastní podstatu a tu žili.

  • Kterým směrem půjdeme? (jak se tam dostaneme)

Co nás činí šťastnými? Nepodmíněný svět. Jak se tam dostaneme? Moudrostí.

 

Moudrost znamená správný pohled na svět. Správný pohled na svět znamená neduální pohled. Neduální pohled znamená, že jsme v jednotě (nejsme sami). Jsme v jednotě znamená, že neustále někoho potřebujeme (musíme s tím umět žít, že to tak je).

Tyto 4 otázky jsou náš doktor, otázky nás zachrání. Zkuste si je položit i Vy, díky těmto otázkám se dokážete propojit se svojí pravou podstatou.

Být šťastní bez ohledu na okolnosti – bez podmínek.

0
Would love your thoughts, please comment.x