Nevím, jak jste na tom vy, ale mně září uteklo tak rychle, že jsem se snad nestačila ani nadechnout…a už tu máme listopad. A co vy? Už si Vaše děti přinesly ze školy první nachlazení a vy nevíte, jak jim pomoct bez umělých pilulek?

Pokud máte v bytě nějaké květiny, určitě si k nim přikupte rýmovník. Ano, tato rostlina se přesně tak jmenuje a jak napovídá její název, používá se na rýmu, na nachlazení. Tato rostlinka je tučnolistá, pokud máte rýmu nebo ucpaný nos, stačí si utrhnout jeden lístek, trošku posekat a natřít pod nos. Během pár minut se vám uvolní dýchání. Z mé zkušenosti je dobré toto opakovat několikrát denně (prvně si však vyzkoušejte, jestli nejste alergičtí). Nedávno jsem se v noci probudila a můj manžel nemohl dýchat, šla jsem tedy pro rýmovník, on si ho natřel pod nos a během deseti minut spal jako mimino. Ráno si místo pozdravu pochvaloval, jak rýmovník rychle zabral. Prodává se buď citronový, nebo eukalyptový – oba jsou stejně účinné. Mimo rýmy také krásně čistí vzduch a odpuzují hmyz.

Další úžasnou rostlinkou je angínovník . Používá se na bolest v krku. Ale pozor, zacházejte s ním velmi opatrně (vypadá jako kosatec)!!! Má velmi silný účinek a ne každý ho snese. Stačí žvýkat 1 cm dlouhý oloupaný kousek listu. Doporučuji poprvé vyzkoušet opravdu malinký kousíček lístku.

Ale vraťme se k našemu ročnímu období. Září i říjen jsou ve jménu trávení – slezina, slinivka a žaludek, listopad se zabývá plícemi a tlustým střevem.

Na trávení jsou velmi dobré hořčiny – pelyněk, jablečník, dále bazalka, fenykl. Chuť čaje není popravdě nic moc, ale jsou účinné. Pelyněk se nesmí používat dlouhodobě, hodně totiž podporuje trávení. Jablečník je univerzální bylinka, neboť velmi příznivě ovlivňuje funkci všech orgánů a mimo to léčí i záněty lymfatických žláz. Bazalka zlepšuje trávení a peristaltiku střev. Fenykl asi znáte z bříškového čaje pro miminka (udělá se čaj z fenyklu a kmínu proti prdíkům). Výše uvedené bylinky můžeme kombinovat s řepíkem (univerzální bylinka), nebo základní směsí z jahodníku, maliníku a ostružiníku. Na slezinu je účinná divizna, na slinivku levandule – většinou se používají do směsí. Na zklidnění žaludku se mi nejlépe osvědčil čaj z heřmánku. Pokud je vám těžko z přejedení, doporučuji pelyněk. Univerzální bylinkou, která výrazně hojí sliznice, je bukvice lékařská. I když jí mám už dlouho na zahradě, začala jsem jí používat teprve loni. Nejen, že je z ní lahodný čaj, ale je také výborná na bércové vředy, na plísně a afekty na kůži. Používá se také při depresích.

Pokud máte hodně nachlazené průdušky, je vynikající teplý olejový zábal (maminky jistě znají)- kapesník polijeme nahřátým olejem, přiložíme na „prsa“, přikryjeme teplou plenkou a suchým ručníkem a necháme do rána účinkovat, opakujeme dle potřeby. K tomu napaříme nohy v teplé vodě, na spaní si vezmeme teplé ponožky a uvaříme lipový čaj na vypocení. Základem čaje na uvolnění dýchacích cest je univerzální směs (řepík nebo maliník+ostružiník+jahodčí) s přídavkem plicníku lékařského, nebo mateřídoušky, na odhlenění používám diviznu. Víte, že tinktura z nerozvitých květů divizny se dá použít pro děti místo Mucosolvanu?

Plicník regeneruje a hojí dýchací cesty, můžeme si z něho udělat také koupel. Mateřídouška má silné antiseptické, dezinfekční a antibiotické účinky v dýchacích cestách a trávení, ale také působí proti streptokokům, stafylokokům, salmonelám.

 

 

0
Would love your thoughts, please comment.x